Array ( [action] => home )

çita

başlık içinde ara araştır tümünü gör
detaylı başlık içi arama:
kelime:
yazar:
 1. büyük kediler belgesellerinde incelenen üç büyük kediden birisi. diğerleri (bkz: aslan )ve (bkz: leopar)
  kediyle beslenen kopek 25.08.2010 16.53
 2. oldukça acayip fantazileri olan hayvanlar. çiftleşirken birbirini ısırmak falan.*
  sakin haa 07.11.2010 13.15
 3. fanteziyi seven hayvanlar. ayrıca sakin haa' nın en sevdiği hayvan. *
  visnesuyu 07.11.2010 13.19
 4. bana göre vahşi kedigillerin en masum ferdi bilimsel araştırmalara göre ise ;

  ---`alınıyor`---
  kedigiller ailesinden ince-uzun bacaklı, etçil memeli hayvan türü (acinonyx jubatus). afrika ve asya'da yaşayan, dünyanın en hızlı hayvanı olan çitanın hızı, hareketsiz durumdan koşuya geçtikten sonra saatte 72'km y bulabilir ve 450 m kadar, saatte 112 km hızla koşabilir. 60 cm'lik kuyruğuyla birlikte boyu 2 m'yi bulan, omuzbaşından yere kadar yüksekliği 90 cm kadar olan, küçük yuvarlak kafalı bir hayvandır.

  kedigillerin çoğunun tersine gündüzleri avlanır ve koku alma duyusunu değil, görme duyusunu kullanır. hindistan'da çok eski yıllardan başlanarak büyük hayvanları avlamak için eğitilmiş olan çitalar, tıpkı köpekler ve şahinler gibi ava alıştırılır; kafalarına bir kukuleta geçirilip av alanına götürülür, av hayvanı yaklaşınca kukuleta çıkarılıp salıverilirler. günümüzde afrika'da insanların yerleşme alanının genişlemesiyle, soyları tükenmeye yüz tutmuştur

  ---`alındı`---
  superbabanne 07.11.2010 13.39
 5. akerdeon gibi vücuda sahip dünyanın en hızlı canlısı.son sürat koşerken arka bacakları ön bacaklarını geçebiliyor. yavrularıysa benim nezdimde dünyanın en tatlı hayvan yavruları sıralamasında ilk ondadır.çita yavrusu ve köpek yavrusuyla ilgili bir video ( videodaki yavru köpek kangal sanki)

  http://www.youtube.com/watch?v=eufn7_xwnuo

  edit: oha söz konusu yavru köpek gerçektende kangalmış, videonun altında anatolian shephard yazıyor. nasıl da altına alıyor yiğidim *. mutlu oldum ya durduk yere, dayımın oğlu times dergisine çıkmış gibi sevindim, gururlandım.
  kafka kafa 05.05.2011 14.45
 6. kedigiller familyasının en sevimli ve en karizmatik hayvanıdır kendileri. efendim bu hayvanlar kesinlikle leş yemezler bu özellikleriyle hazır yiyici aslanlardan ayrılırlar.görünüş olarak leopara benzeseler de leoparın çitaya göre hantal olması ve çitaların gözlerinden çenesine kadar inen siyah çizgiler sayesinde kolaylıkla ayırt edebilirsiniz.çitaların en bilinen özelliği ise tabi ki hızlı koşmalarıdır.sıfırdan 120 km/saat hıza sadece 3,1 saniyede erişebilirler.fakat bunu uzun süre devam ettiremezler.bu yüzden her 10 av girişiminden sadece birinde ya da ikisinde başarılı olurlar.
  (bkz: belgesel izlerken taraf tutmak)
  ben bu oyunu bozarim 30.12.2011 15.54 ~ 15.58
 7. aktuel.mynet.com/galeri/b...5282/131704/
  aç olmadıkları zaman avını yemeyecek kadar merhametli , onlarla oynayacak kadar sevimli bir kedidir kendisi.
  ben bu oyunu bozarim 17.01.2012 16.37
 8. büyük kedilerin arasında belki de evcilleştirilebilen tek kedi. bildiğin köpek gibi evde besleyebilirsiniz.
  deepthroattoyouall 02.07.2012 14.00
 9. büyük kedigillerden kükremeyen tek tür.
  çekingen ve mesafeli.
  topluluk halinde avlanmaz.
  sayıları 1900'lerden 2000'lere geldikçe 100 binden 10 bine kadar geriledi.
  doğayı gözcülük yaparak,hissederek tanıyor.
  aslan ve sırtlanlardan çekinerek avlanıyor.
  moğollar zamanında çita avlamak,güçlülük göstergesiydi.
  çita kaçakçılığı türün soyunu tehdit ediyor.
  lamborghini'den daha hızlı harekete geçebiliyor.
  zenginler gösteriş olsun diye çitaları evcilleştirip,yanlarına alıyor.tam bir gösteriş budalalığı.

  şimdi çita ya yok olucak ya da küllerinden tekrar doğacak
  egitim beni egitemedi 21.11.2012 05.51 ~ 06.35
 10. ahşab yapilarda kapi pencere gibi yapi unsurlarina cam vs malzemeyi sabitlemek için kullanilan ince uzun ahşap malzemeye çita denir.hee lazım var mi itirazi olan.
  user 21.11.2012 09.53

sözlük kısayolları: g - güzelinden / n - neler oluyor / b - bugün / k - karışık / s - senden sonra / a - ara / m - mesajlar

bu sayfada çita başlığı hakkında kötü sözlük yazarlarının yazdıkları subjektif yorumlar bulunmaktadır ve çita ile ilgili tüm içeriği sözlük yazarları oluşturmaktadır. çita başlığına yazılanların hepsi doğru olmamakla beraber sadece kötü sözlük yazarlarını bağlamaktadır.
kötü sözlük olarak amacımız, yazarlarımız sayesinde sürekli gelişen, değişen bir bilgi ve paylaşım platformu oluşturmak ve bu platformun mümkün olacak en az kısıtlamayla gelişmesini ve güzelleşmesini sağlamaktır. kötü sözlük hepimizin katkılarıyla gerçeklerin yazıldığı, okunduğu, tartışıldığı, kritiğinin yapıldığı bir ortam olabilmek için yola çıkmıştır. (sıkıcı kısım başlıyor) ayrıca kötü sözlük'te yazılan her şey doğru olmayabilir, site içeriği 18 yaşından küçükler için sakıncalı da olabilir. dünyayı ele geçirmek gibi bir amacımız olmamasına rağmen tüm içerik creative commons by-nc-nd koşulları ile lisanslanmıştır.

bir takım şeyler:Onep Burun Estetiği · Onep Meme Estetiği · blog · sosyal sorumluluk · kullanım koşulları · gizlilik · künye · google+

Kötü Sözlük'ün içerik yönetimi, kontrolleri ve optimizasyon çalışmaları Tam SEO tarafından yapılmakta ve kötü sözlük hosting altyapısını labina.com.tr tarafından sağlanmaktadır.