cumhuriyet ilan edilmeseydi olabilecekler

 • cumhuriyet'in ilan edilmediği, kurtuluş savaşı'nın yapılmadığı bir ülkenin şu an nerede olacağına dair sorudur.

  cumhuriyet ilan edilmeseydi özellikle kadınların ne durumda olacakları tartışma konusudur.

  2
 • cumhuriyet ilan edilirdi veya planları yapılıyor olurdu.

  3
 • varsayımlar üzerine düşünmek için tasarlanmış soru.

  düşündüm.

  soyadım atatürk olurdu.

 • şuna eminim ki;
  posta ilan edilirdi...

  kaç posta olacağını tam olarak kestiremiyorum ama.

  2
 • çok bir şey değişmezdi açıkçası. bugünkü toplumdan farklı olarak en çok 'gardrop atatürkçülüğü' alışılmışın dışında olurdu. neden değişmezdi, çünkü toplumsal üretim ilişkileri cumhuriyetin ilanı ile değişmedi, sadece kapitalist ekonominin yerleşmesi hızlandı. bu süreç zaten yaşanacaktı. yaşanan da asya tipi üretim ilişkilerinden kapitalzme geçiş oldu.

  bunu söylemek aslında türkiye cumhuriyeti'nin osmanlı'nın devamı olduğunu söylemektir. bu şekilde bir çıkarım cumhuriyetin aslında bu coğrafyada çok da önemli değişikliklere neden olmadığını ifade eder.

  beşeri ilişkilerde ise durum daha da geriye gitti cumhuriyet ile. türk olmayan halklar üzerinde resmi ideolojinin baskısı, bunun sonucunda inkar ve imha politikalarını doğurdu, bazı halklar asimile edildi, bazıları hala mücadelesini sürdürüyor.

  cumhuriyet ilan edilmeseydi ne olrdu bilemem, daha iyi daha kötü. ama bana kalırsa olmasa da olurdu.

 • genç kızlar göğsünü gere gere prense aşık olabilirdi...

 • şu anda edilseydi;
  referandum yaparlardı amına koyduğumun salakları da hayır'ı seçelerdi ilan edilemezdi .

  1

  bizi takip edin

  kötü sözlük © 2010 - 2015 (zaman nasıl geçiyor)

  bu sayfada cumhuriyet ilan edilmeseydi olabilecekler başlığı hakkında kötü sözlük yazarlarının yazdıkları subjektif yorumlar bulunmaktadır ve cumhuriyet ilan edilmeseydi olabilecekler ile ilgili tüm içeriği sözlük yazarları oluşturmaktadır. cumhuriyet ilan edilmeseydi olabilecekler başlığına yazılanların hepsi doğru olmamakla beraber sadece kötü sözlük yazarlarını bağlamaktadır. kötü sözlük olarak amacımız, yazarlarımız sayesinde sürekli gelişen, değişen bir bilgi ve paylaşım platformu oluşturmak ve bu platformun mümkün olacak en az kısıtlamayla gelişmesini ve güzelleşmesini sağlamaktır. kötü sözlük hepimizin katkılarıyla gerçeklerin yazıldığı, okunduğu, tartışıldığı, kritiğinin yapıldığı bir ortam olabilmek için yola çıkmıştır. (sıkıcı kısım başlıyor) ayrıca kötü sözlük'te yazılan her şey doğru olmayabilir, site içeriği 18 yaşından küçükler için sakıncalı da olabilir. dünyayı ele geçirmek gibi bir amacımız olmamasına rağmen tüm içerik creative commons by-nc-nd koşulları ile lisanslanmıştır.

  bir takım şeyler: iletisim / şikayet / reklam - S.S.S. - istatistikler - facebook - twitter - google+