enformasyon etiği

 • özellikle günümüzde haberleşmenin, teknolojinin gelişimine bağlı olarak, bu etik çeşidinin mühim bir yer teşkil ettiğini görmekteyiz. gazete ve radyodan sonra televizyon ve internetin haber kaynağı olarak insanları bilgilendirmede kullanılması ve bu hâlin çok hızlı ve karmaşık olması, enformasyon etiğinin ortaya çıkışında önemli rol oynamaktadır.

  ahlak, enformasyon ve iletişimin kökeninde dahi yer almaktadır.
  bir toplumun ahlakı, büyük çapta enformasyonun elde edilme tarzına dayanmaktadır. kitle iletişim araçları sadece insanların bilgisini genişleten ve zenginleştiren enformasyonu aktarmamakta, aynı zamanda belirli bir görüşü ortaya koymaktadır.
  buradaki sorun, gerçekliğe ilişkin bilgilerin genelde medya tarafından sağlanmasından mütevellit, bilgilendirmede sapmaların her an görülebilmesidir. *
  bu yanlış bilgilendirmenin önüne geçebilmek veya olabildiğince azaltabilmek için birtakım ilkelere gereksinim vardır. bu ilkeler, bilgilendirmenin birtakım etik değerler ile tezahür edebileceğini öngören enformasyon etiğini oluşturur. bu uygulamalı etik alanı, kitle iletişim araçlarının işleyişi, daha özelde ise kitle iletişim araçları yolu ile yayılan enformasyonla ilgili olarak ortaya çıkan sorunlu durumlar hakkında sistematik bir düşünme biçimi önerir...

  2

  bizi takip edin

  kötü sözlük © 2010 - 2015 (zaman nasıl geçiyor)

  bu sayfada enformasyon etiği başlığı hakkında kötü sözlük yazarlarının yazdıkları subjektif yorumlar bulunmaktadır ve enformasyon etiği ile ilgili tüm içeriği sözlük yazarları oluşturmaktadır. enformasyon etiği başlığına yazılanların hepsi doğru olmamakla beraber sadece kötü sözlük yazarlarını bağlamaktadır. kötü sözlük olarak amacımız, yazarlarımız sayesinde sürekli gelişen, değişen bir bilgi ve paylaşım platformu oluşturmak ve bu platformun mümkün olacak en az kısıtlamayla gelişmesini ve güzelleşmesini sağlamaktır. kötü sözlük hepimizin katkılarıyla gerçeklerin yazıldığı, okunduğu, tartışıldığı, kritiğinin yapıldığı bir ortam olabilmek için yola çıkmıştır. (sıkıcı kısım başlıyor) ayrıca kötü sözlük'te yazılan her şey doğru olmayabilir, site içeriği 18 yaşından küçükler için sakıncalı da olabilir. dünyayı ele geçirmek gibi bir amacımız olmamasına rağmen tüm içerik creative commons by-nc-nd koşulları ile lisanslanmıştır.

  bir takım şeyler: iletisim / şikayet / reklam - S.S.S. - istatistikler - facebook - twitter - google+