engelli insana karşı yapılan yanlış davranışlar

 • otobüslerde yer vermemek.
  verin lan yerinizi orospu çocukları.

 • dibindeyken " aaa bu adam kör" diye bağırmak.

  insan bazen yanındakinden utanıyor.

  3
 • en yanlışı engellerini hissettirmektir.

  4
 • onlara karşı aşırı hassas davranmaktır. onlara davranış biçimi; engelli olduğunu sürekli ona hissedirecek biçimde olmamalıdır. bu onlarda kendisine acındığı için öyle davranıldığı hissini uyandırır ki bu da özgüveni yıkan bir şey. kaldı ki engelli insan hayatta kalmak için sağlıklı bir insandan daha güçlü olmak zorundadır ve özgüvenlerine yapılacak bir saldırıyı diğer insanlara nazaran daha çok koruma eğilimindedirler. bu davranışlar onu üzeceği gibi asabi olmasına da neden olur. neticede yetişkin bir insan sırf engelli diye çocuk muamelesi görmek istemez diye düşünüyorum.

  4
 • görme engelli vatandaşların rahat hareket edebilmeleri için yapılmış sarı şeritli yola esnafların masalarını koyması. bu sarı şerit üzerine arabaların parketmesi çok yanlıştır.

  2
 • görme engelli birine konuşurken yüzüme bak demek, bir şeyi tarif ederken sadece şurada demek, engeline yönelik şakalar yapmak (sesini değiştirmeye çalışarak ben kimim demek gibi, buna kırılanlar da olabilir), yine görme engellilerin özel okullara alınmamaları, beden ve resim öğretmenlerinin onlara öğrenciyle ilgilenmemelerine rağmen düşük not vermesi.

 • bazen sobaya dokunmak gerekir sıcak olduğunu anlayabilmek için, engelli insanları anlamak için
  bu tarz bi deneyim hoş olmaz bu yüzden empati yeteneğimizi artırmamız lazım.
  kör bi adamın direğe çarptığını görmüştüm çok uzaktaydım engel olamadım,
  hala aklımda dün gibi.

  2

  bizi takip edin

  kötü sözlük © 2010 - 2015 (zaman nasıl geçiyor)

  bu sayfada engelli insana karşı yapılan yanlış davranışlar başlığı hakkında kötü sözlük yazarlarının yazdıkları subjektif yorumlar bulunmaktadır ve engelli insana karşı yapılan yanlış davranışlar ile ilgili tüm içeriği sözlük yazarları oluşturmaktadır. engelli insana karşı yapılan yanlış davranışlar başlığına yazılanların hepsi doğru olmamakla beraber sadece kötü sözlük yazarlarını bağlamaktadır. kötü sözlük olarak amacımız, yazarlarımız sayesinde sürekli gelişen, değişen bir bilgi ve paylaşım platformu oluşturmak ve bu platformun mümkün olacak en az kısıtlamayla gelişmesini ve güzelleşmesini sağlamaktır. kötü sözlük hepimizin katkılarıyla gerçeklerin yazıldığı, okunduğu, tartışıldığı, kritiğinin yapıldığı bir ortam olabilmek için yola çıkmıştır. (sıkıcı kısım başlıyor) ayrıca kötü sözlük'te yazılan her şey doğru olmayabilir, site içeriği 18 yaşından küçükler için sakıncalı da olabilir. dünyayı ele geçirmek gibi bir amacımız olmamasına rağmen tüm içerik creative commons by-nc-nd koşulları ile lisanslanmıştır.

  bir takım şeyler: iletisim / şikayet / reklam - S.S.S. - istatistikler - facebook - twitter - google+